Dlaczego warto inwestować? To dobre pytanie.
Benefitów, które otrzymasz zajmując się inwestowaniem jest cała paleta, ale przede wszystkim:
- inwestowanie małych kwot pozwoli Ci się nauczyć inwestowania w praktyce;
- z biegiem czasu będziesz coraz lepiej analizował kondycję i potencjał spółek;
- inwestując w daną spółkę (np. browar kraftowy) możesz wzbogacić swoją listę zainteresowań o nową branżę;
- inwestowanie powstrzyma Cię od nadmiernych wydatków;
- inwestowanie nauczy Cię dyscypliny;
- inwestowanie pomaga w ustaleniu priorytetów (pomaga zaplanować przyszłość);
- dobrze poprowadzona strategia inwestowania pomoże Ci wypracować środki, które przeznaczysz dla swoich dzieci, wnuków lub na swoją emeryturę.
Jeżeli już zarządzasz własnym budżetem (zarabiasz, wydajesz czy spłacasz dług), możesz się zastanowić czy nie nadszedł już odpowiedni moment, na dodanie kolejnego zadania finansowego do swojej listy. To zadanie może okazać się najważniejsze ze wszystkich.
Według badań przeprowadzonych przez Bankbazaar 91 % millenialsów wierzy w swoje samodzielne decyzje finansowe i aspiruje do inwestowania w nieruchomości.
Millenialsi to pokolenie, które przykuwa swoją uwagę do tradycyjnych wartości. Ze względu na to, iż cenią sobie stabilność, posiadanie domu we wczesnym wieku jest dla niż istotne. Poprzednie pokolenia często dawały mniej wagi, temu bardzo ważnemu, składnikowi bezpieczeństwa finansowego i emocjonalnego, decydując się na życie w wynajętych domach i wykorzystywanie ich funduszy do gry na rynku.
Wśród millenialsów możemy wyróżnić 3 typy inwestorów:
- Pierwsza z grup to ludzie, którzy robią dokładnie to, co każą im rodzice. Oznacza to, że inwestują głównie w instrumenty konserwatywne.
- Druga z grup stara się wypróbować nowe rzeczy, ale również konsultuje swoje decyzje z rodzicami i głównie wybiera tradycyjne ścieżki inwestycyjne.
- Trzecią grupę można określić mianem kompletnych buntowników, którzy nie słuchają rad starszych i inwestują głównie w bitcoiny.
Podczas gdy milenialsi są z reguły postrzegani jako pokolenie „wysokiego ryzyka”, nie wydają się tego wykazywać, szczególnie w dziedzinie finansów.
Zgodnie z raportem BankBazaar “Aspiration Index 2018 — Decoding Indian Millennials” 91% millenialsów wierzy w podejmowanie własnych decyzji finansowych, a tylko około 56% inwestuje w instrumenty takie jak fundusze inwestycyjne. Co jeszcze bardziej zaskakujące 57% z nich inwestuje w depozyty o stałym oprocentowaniu, które nie są preferowanymi instrumentami dla inwestorów lubiących ryzyko.
Crowdinvesting umożliwia millenialsom spełnienie ich aspiracji poprzez inwestycje także w nieruchomości już z względnie niskim budżetem (kilku tysięcy złotych). Daje również możliwość inwestowania w innowacyjne rozwiązania oraz przedsiębiorstwa, które są im znane i przez nich cenione.
Pamiętaj, że każda inwestycja łączy się z ryzykiem, a decyzję zawsze podejmujesz samodzielnie.