FreshMail.pl

FAQ

  • Dla startupów
  • Dla inwestorów
 
Który rodzaj crowdfundingu jest dla mnie najlepszy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na co zbierasz. Sytuacja, w której zbierasz na założenie nowej spółki z inwestorami pozyskanymi na platformie różni się od sytuacji, kiedy chcesz sfinansować powstanie nowego produktu w ramach prac badawczo-rozwojowych swojej firmy. Aby dobrze wybrać skonsultuj się z nami.

Czy mogę założyć projekt udziałowy nie mając jeszcze zarejestrowanej spółki?

Tak, możesz! Na CrowdWay.pl umożliwiamy Ci pozyskanie inwestorów i komercjalizację swojego modelu biznesowego już na etapie seed. Dzięki nam jesteś w stanie zebrać fundusze na rozpoczęcie działalności swojego biznesu.

Czy na CrowdWay.pl akceptowane są tylko projekty biznesowe?

Tak. Oferujemy trzy rodzaje crowdfundingu, ale skupiamy się na klientach i inicjatywach biznesowych.

Czy pomysły opublikowane na CrowdWay są bezpieczne?

Idea CrowdWay opiera się na dzieleniu się pomysłem z szeroką społecznością internetową. Wierzymy, że platforma gromadzi ludzi pozytywnych i otwartych na świat, tworząc przyjazne środowisko dla wszystkich uczestników. Jeżeli jako twórca obawiasz się, że po rejestracji projektu Twoja idea zostanie skopiowana, to warto byś przemyślał czy widzisz sens korzystania z crowdfundingu.

Ile kosztuje założenie projektu?

Rejestracja projektu jest całkowicie darmowa, CrowdWay nie pobiera żadnych opłat za samo założenie. Wszelkie szczegóły dotyczące prowizji od zebranej i wypłaconej kwoty znajdziesz się w zakładce Opłaty i prowizje.

Czy jako projektodawca zostanę obciążony kosztami w przypadku niepowodzenia zbiórki?

Crowdfunding jest wspaniałą i przełomową metodą finansowania startupów. Jednak jak to w życiu bywa – nie wszystko wychodzi tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Także nie wszystkie projekty znajdują finansowanie. W przypadku niepowodzenia zbiórki, CrowdWay zwraca wpłacone środki wszystkim, którzy wsparli Twój projekt. Platforma nie pobiera swojej prowizji, natomiast Ty jako projektodawca ponosisz koszt prowizji operatora płatności. Taki model opłat ma na celu zmobilizowanie Ciebie do podejmowania wszelkich kroków w celu promocji zbiórki i działania na rzecz zakończenia jej sukcesem.

Czy mogę zamieścić więcej, niż jeden projekt jednocześnie?

Istnieje taka możliwość, jednak nie rekomendujemy zakładania kilku projektów równocześnie. Prowadzenie kilku kampanii na raz wiążę się z rozdzieleniem uwagi i wpłat wspierających, co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że żadna ze zbiórek nie osiągnie zakładanego celu. Oczywiście istnieją wyjątki od tej zasady, jednak zalecamy ostrożność w tej kwestii.

Czy mogę zebrać większą kwotę, niż pierwotnie zakładana?

Istnieje taka możliwość, ale tylko przy crowdfundingu nieudziałowym. Projekt cieszy się dużą popularnością i budzi zainteresowanie wielu wspierających, kiedy odpowiednio wykorzystujesz narzędzia promocji. Dlatego rozsądnie ustalona kwota zbiórki jest korzystną decyzją, ponieważ zwiększa szansę na osiągnięcie celu oraz umożliwia zebranie większych, niż zakładane funduszy na rozpoczęcie działalności. Kiedy suma wpłaconych środków zbliża się do pierwotnego celu, zaproponuj wspierającym cele dodatkowe. To ich zmobilizuje do dalszych wpłat.

Czy mogę przerwać kampanię projektu w trakcie jej trwania?

Jest taka możliwość, jednak po wcześniejszym kontakcie z nami oraz wyjaśnieniu powodów rezygnacji. Staramy się dokładnie weryfikować twórców, lecz nie zamierzamy nikogo zmuszać do realizacji. Mimo wszystko uważamy,  że start na platformie powinien być decyzją przemyślaną, a Ty, jako projektodawca musisz liczyć się z ogromem pracy, jaki trzeba włożyć zarówno w realizację projektu, jak i zebranie na niego środków.

Czy mogę zakończyć kampanię przed czasem, gdy projekt zbierze minimalną kwotę?

Nie, nie możesz. Termin zbiórki nie ulega zmianie, więc sytuacja osiągnięcia ustalonej kwoty funduszy przed upływem terminu przeznaczonego na ich zbieranie jest dla Ciebie po prostu korzystna. Masz szansę zebrać więcej pieniędzy na start firmy. Pamiętaj o tym, aby pochwalić się swoim sukcesem, zaproponować cele dodatkowe i zmobilizować kolejnych wspierających do dokonywania wpłat, aż do momentu upływu terminu kampanii.

Czy mogę edytować czas i kwotę zbiórki po starcie projektu?

Nie, nie ma możliwości edycji kwoty i czasu zbiórki, dlatego warto dokładnie przemyśleć te kwestie przed startem projektu. W sytuacji osiągnięcia kwoty minimalnej, a więc sukcesu Twojego projektu możesz jednak ustanawiać kolejne cele dodatkowe i mobilizować wspierających do dokonywania kolejnych wpłat.

Czy po zakończeniu projektu mam obowiązek odprowadzić podatek?

Tak. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, po zakończeniu projektu sukcesem i uzyskaniu zebranych środków, musisz zapłacić podatek. Na szczęście to bardzo łatwe. Pomożemy Ci w tym! Podstawowe informacje w tym zakresie znajdziesz w zakładce crowdfunding a podatek.

Czy inwestycja w startup wiąże się z ryzykiem?

Tak. Inwestycja w startupy wiąże się z wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, iż występuje ryzyko utraty części lub całości zainwestowanych przez Ciebie środków. Powodowane to jest wczesnym etapem rozwoju biznesu oraz brakiem płynności na rynku wtórnym. Inwestując swoje środki musisz być tego świadom. Warto inwestować tylko te pieniądze, na których stratę możesz sobie pozwolić. W ramach struktury organizacyjnej operatora platformy funkcjonuje Komitet Inwestycyjny, który dokonuje oceny projektów, ale nie odpowiada za relacje na linii założyciele startupu – inwestor. Komitet ocenia przede wszystkim założycieli projektu. Przedmiot projektu pozostawiamy do oceny inwestorom. Wszelkie informacje prezentowane na portalu przez jego operatora nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej i nie powinny być tak rozumiane.

Jak dbacie o bezpieczeństwo wpłaconych środków?

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom ochrony, sprawujemy pieczę nad wpłaconymi przez Ciebie środkami. Do momentu zakończenia kampanii projektu sukcesem, przed przekazaniem środków projektodawcy, wszystkie wpłacone pieniądze przechowywane są na naszym koncie technicznym u dostarczyciela systemu płatności online. Środki te mogą być przekazane wyłącznie projektodawcy lub zwrócone inwestorom. Twoje połączenie internetowe z platformą jest szyfrowane najnowszym zestawem kluczy szyfrujących, a operator systemu płatności online Przelewy24 zapewnia dodatkowy zestaw zabezpieczeń wymaganych dla instytucji finansowych.

Jak wybrać dobry startup do inwestycji?

CrowdWay.pl dba o to, aby ludzie stojący za startupami mieli innowacyjny pomysł na biznes oraz spełniali kryteria kreatywności, bezpieczeństwa i wiarygodności wymagane przez nasze wewnętrzne regulacje. Reszta należy do Ciebie. Najlepiej zainwestować w ten projekt, z którym osobiście się identyfikujesz. Może spełnia on Twoje potrzeby, bądź po prostu wierzysz, że jego model biznesowy wypali i że da się na nim zarobić. Koniecznie zapoznaj się z materiałami zamieszczonymi przez projektodawców zanim zainwestujesz w biznes. Wyszukaj w internecie jak najwięcej informacji o twórcach i przedmiocie projektu. Kiedy już się upewnisz, ze na pewno chcesz dokonać wpłaty, po prostu kliknij w nagrodę, która Cię interesuje.

 

Co muszę zrobić po dokonaniu inwestycji w projekt udziałowy?

Po dokonaniu wpłaty w ramach inwestycji w projekt udziałowy, musisz podpisać umowę przystąpienia do spółki. Aby tego dokonać, należy udać się do notariusza celem podpisania pełnomocnictwa do tej czynności. Następnie wysyłasz pełnomocnictwo projektodawcy. Szczegóły procesu znajdziesz każdorazowo w opisie danego projektu udziałowego.

Czy wsparcie projektu nieudziałowego wiąże się dla mnie z dodatkowymi obowiązkami?

Absolutnie nie. Wspierając projekt nieudziałowy, występujesz w charakterze klienta kupującego w przedsprzedaży nagrodę, którą zaoferował Tobie projektodawca. Nie musisz robić nic, oprócz podania danych adresowych do wysyłki nagrody.

Co się dzieje ze zgromadzonymi środkami w przypadku niepowodzenia kampanii projektu?

Nie ponosisz z tego tytułu żadnego ryzyka! Jeśli zbiórka okaże się niepowodzeniem lub projektodawca wycofa się z realizacji projektu w trakcie trwania kampanii, wszystkie wpłacone fundusze wracają do Ciebie bez żadnych obciążeń i odsetek.

Czy mogę wesprzeć kilka razy ten sam projekt nieudziałowy?

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli jest to projekt nieudziałowy, a Tobie spodobały się różne nagrody, możesz dokonać kilku wpłat, za każdym razem wybierając inną nagrodę. Możesz oczywiście po raz kolejny wybrać poprzednio zamówioną nagrodę.

Czy mogę wycofać swoją wpłatę w trakcie trwania kampanii projektu?

CrowdWay.pl daje inwestorom możliwość wycofania ich wpłaty w trakcie trwania zbiórki. Projektodawca, który otrzymał środki nie będzie z tego tytułu zadowolony, ale czasami takie sytuacje się zdarzają. Rekomendujemy jednak przed dokonaniem inwestycji, aby była ona dobrze przemyślana. W celu odzyskania pieniędzy musisz wysłać nam w tej sprawie wiadomość. Pieniądze zostaną Ci zwrócone w terminie do 5 dni roboczych od momentu otrzymania przez nas Twojego zgłoszenia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wycofania inwestycji, ponosisz koszty prowizji operatora płatności.

Czy mogę wpłacić kwotę wyższą, niż wynosi wartość nagrody?

W crowdfundingu nieudziałowym kwota wsparcia zależy tylko od Twoich chęci i możliwości. Jeżeli zainteresowała Cię określona nagroda, możesz wpłacić dokładnie tyle, na ile została ona wyceniona przez projektodawcę, jak i więcej. Kwota wpłaty nie może być jednak niższa, niż wartość nagrody.

Czy mogę skontaktować się z projektodawcą?

Oczywiście. Jeżeli masz jakieś pytania bądź sugestie, jest to nawet mile widziane. Możesz skontaktować się z nim poprzez wiadomość prywatną na platformie lub wysłać mu maila.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Chcesz jako pierwszy otrzymać informację o kolejnych startupach? Zapisz się na nasz newsletter

 
Klauzula informacyjnaInformujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest Crowd Ventures Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Walońskiej 7/66. Państwa dane osobowe będą przetwarzane dla celów marketingowych. Odbiorcami tych danych mogą być tylko i wyłącznie firmy, które wspierają Crowd Ventures Sp. z o.ow zakresie funkcjonowania systemów informatycznych. Podstawą przetwarzania danych jest usprawiedliwiony cel administratora danych jakim jest marketing bezpośredni. Państwa dane osobowe będą przechowywane do czasu wniesienia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania.Posiadają Państwo prawo do: • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także do przenoszenia swoich danych osobowych; • Wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO) Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do zapisania się do usługi NEWSLETTER. Ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi przetwarzania Państwa danych osobowych można zapoznać się w polityce prywatności: POLITYKA PRYWATNOŚCI. Wszelkie zapytania oraz oświadczenia w zakresie ww. praw należy kierować pod poniższe dane kontaktowe: Dane kontaktowe administratora danych: Crowd Ventures Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Walońskiej 7/66 ado@crowdway.pl Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: crowdway@inspektor-danych.info
 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Crowd Ventures Sp. z o.oinformacji handlowych na podany przeze mnie adres e-mail

FreshMail.pl
 

 
Klauzula informacyjnaInformujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest Crowd Ventures Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Walońskiej 7/66. Państwa dane osobowe będą przetwarzane dla celów marketingowych. Odbiorcami tych danych mogą być tylko i wyłącznie firmy, które wspierają Crowd Ventures Sp. z o.ow zakresie funkcjonowania systemów informatycznych. Podstawą przetwarzania danych jest usprawiedliwiony cel administratora danych jakim jest marketing bezpośredni. Państwa dane osobowe będą przechowywane do czasu wniesienia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania.Posiadają Państwo prawo do: • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także do przenoszenia swoich danych osobowych; • Wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO) Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do zapisania się do usługi NEWSLETTER. Ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi przetwarzania Państwa danych osobowych można zapoznać się w polityce prywatności: POLITYKA PRYWATNOŚCI. Wszelkie zapytania oraz oświadczenia w zakresie ww. praw należy kierować pod poniższe dane kontaktowe: Dane kontaktowe administratora danych: Crowd Ventures Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Walońskiej 7/66 ado@crowdway.pl Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: crowdway@inspektor-danych.info
 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Crowd Ventures Sp. z o.oinformacji handlowych na podany przeze mnie adres e-mail

FreshMail.pl